19 Ocak 2010 Salı

İYİ HAYAT (Alex Rovira)


Tek kelimeyle sevimli bir kitap "İyi Hayat".İnanmayı ,soru sormayı,gülümsemeyi hatırlatıyor. Çok farklı şeyler anlatmıyor aslında ,bildiğimiz ama uygulamadığımız konulara değiniyor.Sevecen bir anne misali kulağımıza fısıldıyor "İyi Hayat " adına yapılabilecekleri. Başlarında özlü sözlerin bulunduğu kısa kısa bölümlerden oluşuyor kitap.Zaten 110 saydan ibaret.Kısalığına rağmen cümlelerine çok fazla anlam sığdırabilmiş yazar .Bazı cümlelerini birden fazla okumak zorunda kalsamda sevimliliği ve anlattıklarının iyimserliği ile içinizi ısıtacak bir kitap olarak kitaplıklarınızdaki yerini almalı bence...

***" Hayat,bizim ondan yaptığımız şeydir."
***" Saf ve mutlu doğarız ve çelişkiye bakın ki,mutluluğu nesnelerde,maddede aradıkça ondan uzaklaşırız.(24)
***" Geçmişimizin ürünü olmaktan çok ,bugün anbean yaptığımız seçimlerin bir sonucu olabiliriz.Hayat,hayatımız,yaşadığımız koşulların tümüne verdiğimiz yanıtlar aracılığıyla oluşur.Bilincinde olsak da olmasak da hayat daima bir seçimdir.(61)
***Ötekinin yalnızlık gereksinimine saygı göstermek,özellikle de içinden geçtiğimiz,sessizlik ve sukunet gibi bazı önemli değerlerin giderek daha zor bulunduğu zamanlarda,alçakgönüllülükten gelen güzel bir armağandır.(76)
***"Hayat ,sen başka planlar yaparken geçip gidendir.

110 sayfa / Literatür Yayıncılık
İspanyolca'dan çeviren:Ayşegül Yurdaçalış
1. Basım Temmuz 2009/3. Basım Eylül 2009

8 yorum:

kara kitap dedi ki...

uzun zamandır yoktunuz.umarım yeni yıl güzelliklerle gelmiştir.bloğun yeni hali çok güzel.yeşil çok sevdiğim bir renktir.kitap yorumlarınızı özledim.

GüCüBe dedi ki...

Ne güzel bir paylaşım...İyiki tanımışım blogunu :=)
Sevgiler.

SERAP dedi ki...

Kara kitap;
2009'un son haftaları çok kötü geçti,etkilerini anca atabildik.En kötü durumlarda bile kitap okuyabiliyorum ama buraya yazamak nasip olmadı.

Temayı beğenmenize sevindim çünkü bende çok sevdim:)

SERAP dedi ki...

Güneş;
Bilmukabele:)

Adsız dedi ki...

Serapcim sende benim gibi bloga yazmaya ara verenlerdensin, ben yogunlukyan okudugum kitaplari yazamıyprum. Liste kabardıkça kabardı. Daha sık yazmak dileğiyle, bu kitabı da not ettim, teşekkürler.

SERAP dedi ki...

Kitapkurdu;
Benimki fiziksel yorgunluktan çok manevi bir yorgunluktu.Bu haftada dişlerimle uğraştığım için izinliyim.Belki birkaç yazı yazabilirim çünkü bloğa yazmayıda başka blogları gezmeyide özlemişim.

Sanem dedi ki...

Selam Serap. Msn adresim bir süredir kullanım dışı olduğu için yeni adres aldım ama, eskiye ulaşamadığım için senin hotmail adresini hatırlayamadım bu kez. Yazarsan sevinirim. Eklemek istiyorum tekrar. İyi okumalar...

bilge dedi ki...

merhabalar dinlenmeyi kitap okumak olarak algılayan ben bloğunuz ilgimi çekti .sevgi ve dostlukla..