19 Ocak 2010 Salı

İYİ HAYAT (Alex Rovira)


Tek kelimeyle sevimli bir kitap "İyi Hayat".İnanmayı ,soru sormayı,gülümsemeyi hatırlatıyor. Çok farklı şeyler anlatmıyor aslında ,bildiğimiz ama uygulamadığımız konulara değiniyor.Sevecen bir anne misali kulağımıza fısıldıyor "İyi Hayat " adına yapılabilecekleri. Başlarında özlü sözlerin bulunduğu kısa kısa bölümlerden oluşuyor kitap.Zaten 110 saydan ibaret.Kısalığına rağmen cümlelerine çok fazla anlam sığdırabilmiş yazar .Bazı cümlelerini birden fazla okumak zorunda kalsamda sevimliliği ve anlattıklarının iyimserliği ile içinizi ısıtacak bir kitap olarak kitaplıklarınızdaki yerini almalı bence...

***" Hayat,bizim ondan yaptığımız şeydir."
***" Saf ve mutlu doğarız ve çelişkiye bakın ki,mutluluğu nesnelerde,maddede aradıkça ondan uzaklaşırız.(24)
***" Geçmişimizin ürünü olmaktan çok ,bugün anbean yaptığımız seçimlerin bir sonucu olabiliriz.Hayat,hayatımız,yaşadığımız koşulların tümüne verdiğimiz yanıtlar aracılığıyla oluşur.Bilincinde olsak da olmasak da hayat daima bir seçimdir.(61)
***Ötekinin yalnızlık gereksinimine saygı göstermek,özellikle de içinden geçtiğimiz,sessizlik ve sukunet gibi bazı önemli değerlerin giderek daha zor bulunduğu zamanlarda,alçakgönüllülükten gelen güzel bir armağandır.(76)
***"Hayat ,sen başka planlar yaparken geçip gidendir.

110 sayfa / Literatür Yayıncılık
İspanyolca'dan çeviren:Ayşegül Yurdaçalış
1. Basım Temmuz 2009/3. Basım Eylül 2009